Термін "Фабінг" означає зневажливе ставлення до інших на користь свого мобільного телефону (звичка постійно відволікатися на свій смартфон під час розмови зі співрозмовником, проявляючи до нього, певним чином, зневагу). Його авторами стали співробітники американського рекламного агентства McCann, яким потрібно було представити нове слово для опису поведінки, пов’язаної із занадто частою перевіркою смартфонів, планшетів та інших пристроїв. Упродовж останніх років схильність власників мобільних телефонів постійно перевіряти свої телефони значно зросла.
Фабінг вже назвали хворобою 21 ст. Одне дослідження показало, що іноді в деяких людей бажання перевірити соціальні мережі, сильніше потягу до сексу (дослідження Вільгельма Хоффмана з Чиказького університету). Як показали наукові дослідження, така поведінка пов'язана з певними змінами, що відбуваються в нашому мозку. Коли трапляється щось несподіване і приємне, то наш мозок виділяє певну кількість дофаміну (хім. речовина, що допомагає контролювати центри винагороди та задоволення в мозку).
Фабінг – частина сучасного життя, яка може комусь здатися нешкідливою, але водночас може стати дратівливою під час розмови із значущою для нас людиною. Дослідження показують, що ця поведінка може зашкодити вашим відносинам, бо робить особисте спілкування менш значущим. Текстові повідомлення, що відправляються під час розмови, роблять бесіду менш приємною для людей, на відміну від тих, під час яких люди спілкуються без телефону.
Психологи вказують, що надмірне та часте використання смартфону може:
Зашкодити відносинам людей, що спілкуються.
Призводить до нестачі компетенцій у спілкуванні, проблемам із прийняттям рішень, незадоволеності потреби у спілкуванні, прийнятті, приналежності до соціальної групи.
Вплинути на почуття власної гідності під час розмови з партнером, родичами або близькими друзями. Згідно з дослідженнями, розмови без смартфонів – значно якісніші, ніж без них. Ми відчуваємо більше співчуття, коли співрозмовник та ми прибираємо наші телефони.
Вплинути на самооцінку та викликати невпевненість у собі, зниження навичок розрізняти свої почуття та співрозмовника.
Вплинути на стосунки подружжя, підвищуючи незадоволеність шлюбом та спричиняючи конфлікти.
Погіршити настрій та самопочуття людини, яку фабять (зневажають), викликати відчуття того, що вас ошукали чи піддали остракізму.
Сприяти появі чи посиленню ознак депресії.
Детальніше про фабінг за посиланням: https://kcphc.kyiv.ua/ua/informatsiini-matrialy/fabing
Немає коментарів:
Дописати коментар